Na czym polega obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych?
Obróbka skrawaniem jest to rodzaj obróbki ubytkowej, który polega na usunięciu poszczególnych warstw i zamienienie ich na wióry. Obróbkę skrawaniem możemy podzielić na obróbkę ścierną oraz wiórową. Obróbka skrawaniem tworzysz sztucznych, polega na wierceniu, toczeniu, cięciu, frezowaniu, wytłaczaniu czy gwintowaniu.
Jakie materiały sztuczne poddaje się obróbce skrawaniem?
Do materiałów sztucznych, które możemy poddać obróbce skrawaniem należą:
- Polietylen (PE)
- Polipropylen (PP)
- Teflon (PTFE)
- Polieteroketon (PEEK)
- Poliacetal (POM)
- Poliamid
- Poliwęglan (PC)
- Poli(fluorek winylidenu) PVDF
- Tekstolit
- Poliacetal (POM)
- Polichlorek winylu (PVC)
Rodzaje obróbki skrawaniem
Obróbka ścierna — w porównaniu do obróbki wiórowej, obróbka ta charakteryzuje się mniejszą głębokością skrawania. Do tego typu obróbki potrzebne są narzędzie ścierne — pasty i ściernice w formie płótna ściernego, taśmy, papieru czy tarcz.
Obróbka wiórowa — proces ten polega na kształtowaniu powierzchni poprzez usunięcie nadmiaru materiału z przedmiotu. Obróbka obejmuje takie metody jak na przykład wiercenie, toczenie, frezowanie czy rozwiercanie.
Obróbka metalu — toczenie
Dzięki procesowi toczenia istnieje możliwość obrobienia zewnętrznych i wewnętrznych części brył obrotowych. Do tego procesu wykorzystywany jest specjalny nóż tokarski, za pomocą którego oddziela się naddatek z obrobionego przedmiotu. Noże tokarskie dobierane pod względem parametrów procesu toczenia oraz twardości obrabianego metalu.
Obróbka metalu — frezowanie
Do tego procesu użyte są tak zwane frezy, które wyposażone są w noże. Dobiera się je ze względu na właściwości fizyczne obrabianego materiału oraz kształtu, który chcemy uzyskać.