Właściwości polipropylenu

Polipropylen (PP) jest jednym z najczęściej używanych tworzyw sztucznych w dzisiejszym przemyśle — podobnie jak polietylen. Wykazuje on szeroki zakres korzystnych właściwości i oferuje możliwość wszechstronnych modyfikacji, które pozwalają na uzyskanie wariantów o jeszcze lepszych parametrach. Jakie ma zastosowanie i czym się charakteryzuje? Odpowiadamy!

Polipropylen – zastosowanie  

Polipropylen znajduje szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, obejmując branżę chemiczną, farmaceutyczną, maszynową, motoryzacyjną i spożywczą. 

Właściwości polipropylenu 

Polipropylen (PP) wyróżnia się jako tworzywo o najmniejszej gęstości spośród powszechnie stosowanych polimerów w przemyśle. Charakteryzuje się także dużą odpornością chemiczną oraz jest obojętny wobec wysokich temperatur (nawet do 260°C). Dlatego często znajduje zastosowanie w branży spożywczej oraz jako materiał do produkcji akcesoriów gospodarstwa domowego. Polipropylen jest odporny na działanie większości kwasów, zasad oraz soli. Jego jedynym słabym punktem jest reakcja na działanie silnych utleniaczy w połączeniu z wysokimi temperaturami. Materiał ten jest bezbarwny, bezwonny i odporny na działanie wody. 

Obróbka polipropylenu 

Polipropylen jest łatwy w obróbce i może być przetwarzany za pomocą różnych metod, takich jak wtrysk, prasowanie, wytłaczanie i formowanie próżniowe. W ostatnich latach znacznie udoskonalono technologię obróbki tego materiału, co pozwala na jeszcze szybsze wytwarzanie konkretnych części i elementów z polipropylenu. 

Odmiany polipropylenu 

Jedną z bardzo popularnych odmian polipropylenu są terpolimery, które składają się z etylenu, propylenu oraz dienu. Takie odmiany charakteryzują się wzmocnioną wytrzymałością mechaniczną oraz większą elastycznością.
Polipropylen (PP) jest jednym z trzech najczęściej używanych tworzyw sztucznych w przemyśle. Jego wszechstronne zastosowanie obejmuje przede wszystkim branżę spożywczą, gdzie wykorzystywany jest do produkcji opakowań. Stanowi także ważny element w przemyśle włókienniczym, gdzie włókna polipropylenowe należą do najczęściej stosowanych włókien syntetycznych.