Jak wytwarza się PVC?

Wytwarzanie polichlorku winylu ma ogromny wpływ na jego końcowe właściwości, dzięki czemu znajduje on tak szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Proces ten obejmuje trzy główne etapy, takie jak synteza monomerów, polimeryzacja czy modyfikacje polimeru. Dowiedz się, jak przebiega proces produkcji PVC.

PVC – zastosowanie i właściwości

PVC to skrót od polichlorku winylu, który jest polimerem syntetycznym z rodziny tworzyw sztucznych. Jest to jeden z najczęściej stosowanych polimerów na świecie i ma wiele zastosowań w różnych branżach. Jest to trwałe oraz wytrzymałe tworzywo sztuczne, które jest łatwe w obróbce, dzięki czemu może być formowane w różne kształty. PVC ma również niskie koszty produkcji, a także jest stosunkowo łatwo dostępny. Wykorzystywany jest przy produkcji folii, płyt, a także przemysłowych wyrobów kolorowych. Można go znaleźć także w branży produkcji odzieży, butów, zabawek, mebli ogrodowych i innych produktów. Materiał ten jest stosowany w przemyśle budowlanym do produkcji:

  • rur,
  • profili,
  • okien,
  • drzwi,
  • paneli.

Jak wytwarza się PVC?

PVC jest wytwarzany przez polimeryzację chlorku winylu, czyli prostego związku chemicznego składającego się z wodoru, węgla i chloru. Proces wytwarzania PVC składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich, czyli synteza monomerów to etap, w którym chlorek winylu jest wytwarzany przez reakcję acetylenu z chlorowodorem w obecności katalizatora. Otrzymany w ten sposób chlorek jest następnie przechowywany i przetwarzany w kolejnym etapie, czyli podczas polimeryzacji. Polimeryzacja chlorku winylu obejmuje łączenie związku za pomocą różnych katalizatorów w długie łańcuchy polimerowe. Może się ona odbywać w sposób ciągły lub wsadowy. Ostatnim etapem jest modyfikacja polimeru, podczas której tworzywo to jest adaptowane za pomocą różnych dodatków, takich jak stabilizatory termiczne, środki spulchniające, wypełniacze i barwniki. Poprawiają one właściwości fizyczne i chemiczne polimeru oraz ułatwiają jego przetwarzanie i formowanie.


W sklepie megatech24.eu znajdziesz PVC w postaci płyt oraz prętów w różnych rozmiarach oraz dostępnych kolorach. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu, oferującego tworzywa sztuczne oraz ich obróbkę.