Wałki z tworzyw sztucznych

Wałki z tworzyw sztucznych – w jakim celu są wykorzystywane?

Niemal wszystkie przedmioty, które otaczają nas na co dzień, zostały wyprodukowane przy udziale tworzyw sztucznych.

W przemyśle wykorzystuje się kilkadziesiąt różnych tworzyw odznaczających się konkretnymi właściwościami. Zanim jednak tworzywo przekształci się w produkt, którego używamy na co dzień, wcześniej jest dostępne w formie półproduktu przystosowanego do obróbki. To właśnie wałki z tworzyw sztucznych posłużą do stworzenia końcowego produktu.

 

Czym charakteryzują się konkretne wałki z tworzyw sztucznych?

Dokładne właściwości zależą oczywiście od tworzywa, z którego wykonane zostały wałki. Większość tworzyw odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz niewrażliwością na wysokie temperatury. Ważną zmienną jest natomiast sztywność danego tworzywa. Wyróżniamy zarówno bardzo sztywne i twarde tworzywa, takie jak poliamid, a także elastyczne tworzywa, takie jak poliuretan. To właśnie specyfika danego tworzywa decyduje o jego zastosowaniu.

 

W jaki sposób powstaje produkt z tworzywa?

Tworzywa sztuczne są poddawane obróbce, która pozwoli stworzyć końcowy produkt odznaczający się konkretną funkcjonalnością. Najczęściej stosuje się obróbkę skrawaniem na specjalnych tokarkach automatycznych i maszynach CNC. Wałki są przystosowane do produkcji małych detali. W tym procesie liczy się przede wszystkim duża precyzja oraz dokładność. Tworzywa sztuczne można poddawać także obróbce termicznej, jednak nie wszystkie z nich są podatne na ten sposób kształtowania.

 

Jakie zalety posiadają wałki z tworzyw sztucznych?

Wałki z tworzyw sztucznych zajmują niewielką przestrzeń i nie nastręczają trudności w składowaniu. Można z nich wykonać małe elementy o dowolnym kształcie. Wałki z tworzyw sztucznych mogą być modyfikowalne. Dodając do tworzywa bazowego inne tworzywa, można uzyskać konkretne właściwości, które będą niezbędne przy określonej specyfice pracy. Wałki są również dostępne w wielu różnorodnych wariantach, co znacznie ułatwia proces obróbki.

 

Jakie zastosowania posiadają wałki z tworzyw sztucznych?

Wałki z tworzyw sztucznych są wykorzystywane do produkcji niewielkich elementów i detali, takich jak: prowadnice, koła zębate, tuleje, łożyska, uszczelki i wiele innych detali, bez których nie mógłby powstać sprzęt elektrotechniczny, zaawansowana maszyneria oraz pojazdy. Wałki z tworzyw są dostępne w różnych długościach i średnicach, dzięki czemu, producent może dobrać surowiec w pełni dostosowany do specyfiki procesu produkcyjnego. Na skutek profesjonalnej obróbki, wałki zamienią się w pełnoprawne i funkcjonalne produkty.