Poznaj elastomer, jakim jest guma silikonowa

Guma ta cechuje się ekstremalną wytrzymałością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak zmiany temperatury czy promienie słoneczne, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu branżach. Poznaj elastomer, jakim jest guma silikonowa oraz dowiedz się, gdzie można go wykorzystać.

Co charakteryzuje gumę silikonową?

Guma silikonowa to jedno- lub dwuskładnikowy polimer tlenu, wodoru i węgla. Jego skład uzupełniany jest różnorodnymi wypełniaczami, które nadają mu charakterystyczne cechy i właściwości wpływające na jego późniejsze zastosowanie. Wśród najważniejszych cech tego materiału wymienić można wyjątkowo wysoką odporność na nawet bardzo niesprzyjające temperatury. Guma silikonowa zachowuje swoje właściwości w mrozach na poziomie -60°C, czy też przy temperaturze sięgającej nawet 200°C. Warto wspomnieć również o jej wysokiej stabilności wpływającej na powszechność zastosowania w wielu branżach. Guma silikonowa to świetny materiał do obróbki, można ją dowolnie kształtować i formować z wykorzystaniem wszystkich technik, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do pełnionej przez siebie funkcji. Ponadto materiał ten jest nietoksycznym i niepalnym izolatorem, który sprawdza się również do tłumienia różnego rodzaju drgań podczas pracy maszyn czy urządzeń. 

Wykorzystanie gumy silikonowej

Guma silikonowa cechuje się wysoką elastycznością i sprężystością, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako uszczelniacz. Znaleźć ją możemy w wielu dziedzinach przemysłu budowlanego, gdzie wykorzystywana jest do produkcji:

  • węży,
  • sznurków,
  • uszczelek. 

Ponadto ten elastomer dzięki swojej wytrzymałości może być przez długi czas przechowywany w magazynach, bez obawy o utratę jego właściwości. Gumę silikonową możemy znaleźć także w branży farmaceutycznej oraz spożywczej. Jego właściwości znajdują także zastosowanie w motoryzacji, instalacjach klimatyzacyjnych i grzewczych oraz w elektronice. To jednak nie wszystkie branże, zastosowań gumy silikonowej jest znacznie więcej.