Rodzaje recyklingu PET

PET to bardzo przydatny surowiec, wśród którego krąży jednak wiele problemów związanych z jego długim czasem rozkładu. Pamiętajmy jednak, że istnieją metody recyklingu PET, które pozwalają go skrócić lub przygotować tworzywo do ponownego użycia. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest PET oraz w jaki sposób można zadbać o jego recykling.

 

Co to jest PET oraz jakie jest jego zastosowanie?

PET, czyli tworzywo sztuczne z grupy poliestrów termoelastycznych znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, a to wszystko dzięki swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Jego szerokie wykorzystywanie w branży spożywczej wynika z rozbudowanych procesów produkcyjnych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie materiału przypominającego szkło, jednak będące zdecydowanie bardziej wytrzymałym i lżejszym. Otrzymane w ten sposób opakowania w dużej mierze wyparły te szklane. PET to także wysoka przezroczystość, niewielka masa oraz doskonała bariera dla gazów. Poza butelkami czy tackami oraz innymi opakowaniami żywności, czy napojów materiał ten stosowany jest także do produkcji włókien i tkanin, obudów czy folii. 

Recykling PET

Na temat rozkładu plastiku krąży wiele legend. Choć proces rozkładu jednej butelki wynosić może nawet setki lat istnieją metody, które pozwolą na jego ponowne użycie lub degradację. Proces recyklingu opakowań PET rozpocząć się powinien od jego starannej segregacji od innych odpadów oraz późniejszym sortowaniu i myciu. Sam recykling podzielić możemy na mechaniczny i chemiczny. 

 

Recykling mechaniczny obejmuje rozdrobnienie PET za pomocą młynów aż do uzyskania regranulatu, który może być wykorzystany i uformowany ponownie. 


Recykling chemiczny z kolei prowadzi do powstania z tego tworzywa niskocząsteczkowych związków i następuje pod wpływem określonej temperatury bądź na skutek reakcji chemicznych. Powstałe w ten sposób substancje chemiczne można wykorzystać do produkcji nowych tworzyw. Dzięki temu butelka czy opakowanie PET będzie mogło zyskać drugie życie, bez obawy o zwiększenie zaśmiecenia naszej planety.