Poliwęglan lity – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

To tworzywo sztuczne cechuje się dużą przepuszczalnością światła, dzięki czemu znajduje swoje szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Jego właściwości sprawiają jednak, że to nie jedyna branża, w której wykorzystać można poliwęglan lity. Poznaj cechy, właściwości i zastosowanie tego materiału.

 

Właściwości litego poliwęglanu

Poliwęglan lity to tworzywo sztuczne, które ze względu na swoje właściwości staje się coraz bardziej popularne. Płyty wykonane z tego właśnie materiału cechują się niewielką masą, są także wysoce podatne na obróbkę i formowanie zarówno na gorąco, jak i na zimno, co pozwala na sprawne dostosowanie do określonych zadań. To właśnie te cechy w połączeniu z wysoką przepuszczalnością światła i sztywnością sprawiają, że poliwęglan lity znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie elementów o nietypowych kształtach czy wymiarach. Ponadto, płyty z tego tworzywa świetnie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi, ciągłym narażeniem na promieniowanie słoneczne czy też ultrafioletowe nawet bez zabezpieczenia warstwą ochronną. Warto również wspomnieć o wysokiej odporności na uderzenia czy uszkodzenia mechaniczne płyt z tego właśnie materiału.

Zastosowanie litego poliwęglanu

Przez wzgląd na swoje właściwości poliwęglan lity to jeden z chętniej wybieranych materiałów do konstrukcji antywłamaniowych czy chroniących przed uderzeniami. Można go stosować jako bardziej wytrzymały zamiennik szkła również w branży reklamowej, przy produkcji gablot czy tablic. Nowoczesny wygląd płyt z poliwęglanu litego sprawia, że coraz częściej spotkać go można w przestrzeni publicznej tworzone przez transparentne elementy wystroju. Połączenie przezroczystości z wysoką wytrzymałością skutkuje wykorzystaniem materiału również w galeriach handlowych, obiektach sportowych czy rekreacyjnych. Poliwęglan lity to także świetny materiał, jeśli chodzi o hale przemysłowe czy nowoczesne szklarnie oraz ogrody zimowe.