Dowiedz się, czym jest taśma teflonowa oraz do czego się ją stosuje

Ten trwały i wydajny element uszczelniający znany jest każdemu, kto choć raz w życiu wykonywał elementy instalacji hydraulicznych lub gazowych. Na rynku jest kilka rodzajów taśmy teflonowej. Dowiedz się, czym jest taśma teflonowa oraz do czego się ją stosuje. 

 

Czym jest taśma teflonowa?

Taśma teflonowa stosowana jest w celu uszczelniania gwintów w różnorodnych instalacjach, zarówno tych wodnych i kanalizacyjnych, jak i gazowych. Jest niezwykle prosta w użyciu ze względu na swoją elastyczność. Uszczelnienie końcówek z jej pomocą przebiega sprawnie, a sama taśma nie ulega szczerbieniu. Ten niedrogi element uszczelniający stosowany może być zarówno przez profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów.

Zalety taśmy teflonowej

Uniwersalność tego materiału sprawia, że wykorzystywany jest on w bardzo wielu miejscach – w domach czy budynkach użyteczności publicznej. Poza uszczelnieniem taśma teflonowa ma również właściwości izolacyjne, przez co nie przewodzi ona prądu. To z kolei niweluje ryzyko powstania ogniwa elektrycznego. Jej dodatkową zaletą do wykorzystania w pracach hydraulicznych jest także brak reakcji z wodą oraz wysoka odporność na niskie i wysokie temperatury. 

 

Rodzaje taśmy teflonowej

Aby taśma teflonowa jeszcze lepiej spełniała swoją funkcję, warto kupić specjalny jej rodzaj stworzony z myślą o konkretnym wykorzystaniu. Dzięki temu możliwe jest pełne dopasowanie jej właściwości do zastosowania. Taśmy teflonowe do wody idealnie sprawdzą się jako uszczelniacze przy instalacjach wody pitnej czy użytkowej dzięki temu, że nie wchodzą w reakcję z wodą i nie mają wpływu na jej smak. Taśmy teflonowe do gazu dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzą się przy tworzeniu instalacji centralnego ogrzewania, taśmy teflonowe do zgrzewarek z kolei znajdują swoje zastosowanie w miejscach o wysokich temperaturach. Taśmy teflonowe uniwersalne stosować można przy uszczelnianiu gwintów w instalacjach wodnych, hydraulicznych, centralnego ogrzewania, chłodniczych oraz wszędzie tam, gdzie stosowane są substancje oleiste, kwasy czy rozpuszczalniki. Z tego powodu te ostatnie cieszą się największą popularnością.