Zalety i rodzaje frezowania

Aby elementy z tworzyw mogły pełnić daną funkcję, niezbędna jest ich odpowiednia obróbka. Wyprodukowane w ten sposób detale mogą stanowić część maszyn, które będą w stanie działać na najwyższych obrotach. Jedną z popularniejszych i częściej stosowanych metod obróbki metali jest frezowanie CNC. Dowiedz się, na czym ono polega oraz jakie są jego rodzaje.

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to jedna z metod pozwalająca na obróbkę kształtowych i płaskich powierzchni metalowych. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznego urządzenia, jakim jest frezarka, która obraca się wokół własnej osi. Ta stopniowo usuwa warstwę wierzchnią elementu tak długo, aż uzyskany zostanie jego oczekiwany rozmiar i kształt. Metoda ta ceniona jest ze względu na swoją precyzję w wykonywaniu nacinania powierzchni, z jej pomocą obrabiać może wiele różnorodnych tworzyw, takich jak metale, stal czy aluminium.

Zalety frezowania CNC

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie obróbkę elementów bez wykorzystania technologii komputerowej. Frezowanie CNC należy do jednej z najbezpieczniejszych metod, a to wszystko za sprawą automatyzacji procesów. Wytwarzanie z wykorzystaniem frezowania to także wysoka precyzja żłobienia, nawet w przypadku tych najbardziej skomplikowanych elementów. Wpływa to bezpośrednio nie tylko na żywotność wykonanych detali, ale także niższe koszty produkcji poprzez optymalne wykorzystanie materiału i skrócenie czasu pracy maszyn, przez co firma jest w stanie wytwarzać więcej elementów w krótszym czasie. 

 

Rodzaje frezowania CNC

Frezowanie CNC podzielić możemy na kilka różnych typów ze względu na rodzaj wykorzystanego urządzenia. W tym przypadku wyróżnić możemy frezowanie:

  • czołowe,
  • walcowe,
  • skośne.

W zależności od liczby obrabianych w jednym czasie powierzchni wymienić możemy frezowanie:

  • pełne,
  • niepełne,
  • swobodne.

Z kolei ze względu na ruch urządzenia frezowanie dzieli się na współbieżne i przeciwbieżne.