Jak kleić i czyścić plexi?

Plexi to tworzywo sztuczne, które często mylone jest ze szkłem. Jednak w porównaniu do szkła jest materiałem zdecydowanie lżejszym i bezpieczniejszym w użytkowaniu. Z plexi wytwarzane są materiały użytkowe, z którymi możemy spotkać się każdego dnia: gadżety reklamowe, elementy meblowe oraz inne konstrukcje.

 

Jak kleić Plexi?

Plexi można łączyć z różnymi materiałami i tworzywami. Plexi z aluminium można łączyć za pomocą kleju w sprayu, kleju UV, kleju poliuretanowego lub hybrydowego. Plexi z drewnem można skleić za pomocą np. kleju neoprenowego.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne klejenie plexi możemy również użyć kleju cyjanoakrylowego, który wchodzi w reakcję z tworzywem i trwale łączy elementy. Prawidłowo połączone elementy są wręcz niemożliwe do rozdzielenia. Jak to zrobić? Najlepiej do aplikacji kleju użyć strzykawki, dzięki temu rozprowadzenie kleju jest precyzyjne, a jego ilość jest dozowana.

Sklejone elementy należy dokładnie docisnąć, aby klej prawidłowo zadziałał. Efekty klejenia zobaczymy po około 24 godzinach — przez ten czas elementy muszą być odłożone w bezpieczne miejsce, tak aby mogły bez przeszkód wyschnąć.

Jak czyścić Plexi?

Pleksi jest materiałem bardzo podatnym na zabrudzenia i zarysowania. Do czyszczenia pleksi należy stosować delikatne szmatki, miotełki czy produkty myjące. Powierzchnie pleksi czyści się na mokro przy użyciu wody o temperaturze 25 st. C oraz delikatnego mydła i miękkiej szmatki — bawełna lub mikrofibra.

Należy unikać szorstkich gąbek oraz szczotek, które dodatkowo mogą zarysować czyszczoną powierzchnię. Do czyszczenia pleksi można wykorzystać myjkę ciśnieniową, jednak urządzenie w trakcie mycia nie powinno przekraczać 90. barów.

Podczas czyszczenia pleksi należy uważać na produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na strukturę pleksi. Pleksi nie może być narażone na wysokie oddziaływanie temperatur. Dlatego wszystkie produkty wytworzone z tego materiału należy przechowywać z dala od grzejników czy innych źródeł ciepła.

Podczas mycia pleksi nie należy używać produktów na bazie alkoholi i kwasów takich jak na przykład aceton, octan metylu czy toluen.