Plexi-bezpieczny zamiennik szkła

Plexi – czym charakteryzuje się popularne szkło akrylowe?

Plexi lub też plexiglas to nazwa handlowa, która od wielu lat odnosi się do płyt akrylowych.

W dużym uproszczeniu, tworzywo to możemy określić jako wytrzymalszą i lżejszą alternatywę dla tradycyjnego szkła. Ze względu na wszechstronne właściwości, szkło akrylowe bardzo szybko znalazło zastosowanie w budownictwie. Plexi jest także niezastąpione w branży reklamowej i handlowej. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się to tworzywo sztuczne oraz w jaki sposób jest wykorzystywane.

 

W jaki sposób powstaje szkło akrylowe?

Szkło akrylowe, zwane również organicznym jest produkowane z poli(matakrylanu metylu). Substancja ta jest otrzymywana poprzez polimeryzację rodnikową. Finalne produkty w postaci płyt akrylowych można uzyskać na trzy sposoby: poprzez wytłaczanie z pomocą właściwych profili, poprzez polimeryzacje metakrylanu metylu w chłodzonych formach, a także z gotowego granulatu polimerowego poddawanego obróbce termoplastycznej. Uzyskane płyty akrylowe są następnie wykorzystywane do produkcji konkretnych produktów dla różnych branż.

 

Jakie właściwości posiada plexi?

Plexiglas jest określany jako tańsze, lżejsze oraz wytrzymalsze szło. Charakterystyczną cechą plexi jest duża przezroczystość. Nawet przy grubych warstwach można uzyskać krystaliczną transparentność, co bywa wykorzystywane przy ekspozycjach. Plexi jest odpornie na działanie promieniowania UV i dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego względu, bywa wykorzystywane jako przeszklenia wiat przystankowych oraz świetliki dachowe. Ze względu na właściwości termoplastyczne, szkło akrylowe jest bardzo proste w obróbce.

 

Jakie zastosowanie posiada wytrzymałe plexi?

Plexiglas jest wykorzystywany jako zamiennik szkła w miejscach, które są narażone na uszkodzenia. Wiele miast wykorzystuje plexi do przeszklenia wiat przystankowych. Ze względu na brak ryzyka stłuczenia, jest dużo bezpieczniejsze i trwalsze. Plexi często wykorzystuje się także do świetlików dachowych, których zaletą jest duża lekkość, a co za tym idzie, mniejsze obciążenie dla dachu. Bez szkła akrylowego nie byłoby nowoczesnej i współczesnej reklamy. Transparentne stojaki na ulotki, kolorowe przeszklenia, ekspozycje produktów w szkle – podobne akcesoria są produkowane właśnie z wytrzymałego i przeźroczystego szkła akrylowego, któremu można nadać dowolny kształt i kolor. Z plexi wytwarzane są także ekrany przeciwhałasowe i antytermiczne, a także tarcze wykorzystywane przez policję i jednostki specjalne.