Płyty tekstolit

Jakie zastosowanie w przemyśle znajdują płyty z tekstolitu (rezoteksu) ? Tekstolit jest jednym z najstarszych materiałów konstrukcyjnych. Był znany jeszcze pod koniec XIX wieku,jednak dopiero w latach 30. został rozpowszechniony w globalnym przemyśle

Płyty z tekstolitu są wykonane z dwóch elementów: tkaniny bawełnianej oraz żywicy fenolowej. W skład tego materiału wchodzi 40% polimerów oraz 60% innych tworzyw sztucznych. W zależności od sposobu produkcji, tekstolit jako półprodukt może nieznacznie różnić się właściwościami.

 

Dlaczego tekstolit jest tak cennym materiałem dla przemysłu?

Materiał ten odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak najbardziej wyróżnia go niewrażliwość na wysokie temperatury. Ogólnodostępne płyty tekstolitowe mogą być wykorzystane do produkcji części, które będą pracować w temperaturze do 120 st. C, chociaż wysokogatunkowy tekstolit może wytrzymać krótkotrwałą ekspozycję na temperaturę rzędu 180 st. C. Dzięki temu, tekstolit odegrał ogromną rolę w przemyśle elektrotechnicznym, a co więcej, ze względu na przystępna cenę, wciąż stanowi często wykorzystywany materiał konstrukcyjny.

 

W jaki sposób można wykorzystać płyty tekstolitowe?

Płyta z tekstolitu jest oczywiście półproduktem, z którego wykonane zostaną elementy przystosowane do określonej specyfiki pracy. Przede wszystkim przemysł elektrotechniczny bazuje na wykorzystaniu tekstolitu. Znajduje on zastosowane m.in. w produkcji łożysk ślizgowych. Tekstolit można wykorzystać do stworzenia wytrzymałych elementów elektroizolacyjnych. Części z tego tworzywa znajdują się w wielu urządzeniach elektrycznych. Tekstolit przez wiele lat był powszechny także w branży motoryzacyjnej. Duże koncerny wykorzystywały tworzywo do produkcji kół zębatych rozrządu. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele nowocześniejszych tworzyw sztucznych, co sprawiło, że płyty tekstolitowe nie są już tak powszechnie wykorzystywane jak kilkadziesiąt lat temu. Mimo to, ze względu na niską cenę, wciąż stanowią popularny i ceniony materiał konstrukcyjny.

 

Czy płyty tekstolitowe są ogólnodostępne?

Jak najbardziej tak, ze względu na przystępne ceny oraz łatwość obróbki, płyty tekstolitowe są kupowane nie tylko przez duże zakłady produkcyjne, ale również małe firmy i domowe warsztaty. Klienci mogą wybrać rozmiar oraz grubość płyty, aby dostosować zakup do swoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, duża dostępność wpływa na szybki czas realizacji. Dzięki temu, płyty tekstolitowe w dowolnym wariancie można zakupić praktycznie od ręki.