Jak tworzywa sztuczne są wykorzystywane w modzie?

Poliamid często mylony jest z poliestrem ze względu na to, że oba mogą być stosowane jako tkaniny. Jednak poliamid jest znacznie bardziej trwały, a także łatwo się barwi. Stąd bardzo często znajduje szerokie zastosowanie w branży modowej, od t-shirtów, aż po płaszcze czy jeansy. Jakie zalety ma poliamid w modzie?

 

 

Właściwości poliamidu dla tekstyliów

Jako rodzaj syntetycznego polimeru, które zwykle występuje w postaci włókna, ma szeroki zakres zastosowań. Wynika to z jego właściwości, które wpływają na jego popularność w stosowaniu w branży odzieżowej.

Tkanina poliamidowa - zalety

  • Mocny i trwały materiał - ubrania będą wygodne i wytrzymałe.
  • Możliwość barwienia na dowolne kolory - uniwersalny dla każdego typu odzieży.
  • Odporny na degradację - dłuższy okres stosowania.

Wady poliamidu 

  • Słabo oddychający - mniej komfortowy w wysokich temperaturach.
  • Mało elastyczny - tkaniny mogą nie być wystarczająca rozciągliwe.
  • Mniej chłonny - pot czy płyny będą na powierzchni.

W jakich ubraniach sprawdzi się poliamid?

Najczęściej ten typ tkaniny występuje w ubraniach sportowych. Wszystko to dzięki swojej niezwykłej trwałości i właściwościach odprowadzających wilgoć. Popularne są chociażby kurtki nylonowe, w których poliamid odgrywa ważną rolę. Producenci odzieży chętnie sięgają po poliamid również w strojach kąpielowych oraz bieliźnie.

Szeroki zakres możliwości w zakresie barwienia sprawia, że jest popularnym wyborem dla świadomych konsumentów mody.

 

Poliamid a poliester - różnice tkanin syntetycznych

Zarówno poliamid, jak i poliester to tkaniny syntetyczne, które wykorzystuje się w różnym zakresie. W budowie poliamid jest długim łańcuchem powtarzających się monomerów, a z kolei poliester z monomerów estrowych.

Poliamid jest mocny i elastyczny, poliester zaś odporny na gniecenie i trwały. Są łatwe w pielęgnacji i konieczna jest nieznaczna konserwacja. Warto więc znać właściwości obu tkanin, aby dobrać odpowiednią odzież do potrzeb.