Wady i zalety tworzyw biodegradowalnych

Biodegradowalne tworzywa sztuczne to materiały, które ulegają rozkładowi przez działanie mikroorganizmów, powietrza, wody, światła lub ich kombinacji, zamiast utrzymywać się przez setki lat. Mają one na celu zmniejszenie ilości odpadów w środowisku oraz redukcję zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych. Mimo że ekologiczne podejście może przynieść firmom korzyści finansowe, stosowanie biodegradowalnych opakowań niekiedy budzi kontrowersje.

 

Dlaczego tworzywa biodegradowalne są dziś tak popularne?

Firmy obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują alternatywnych rozwiązań dla konwencjonalnych plastików, ze względu na zmniejszające się zasoby ropy naftowej oraz wzrastającą troskę o środowisko. Prace nad stworzeniem materiałów, które mają podobne właściwości jak plastik, ale nie zanieczyszczają środowiska, rozpoczęły się już w latach 60. Mogłoby się wydawać, że to nowy wynalazek, ale naukowcy zajmują się nimi od dziesięcioleci.

Rodzaje tworzyw biodegradowalnych

Istnieje wiele rodzajów materiałów biodegradowalnych. Oksybiodegradowalne tworzywa składają się z tradycyjnego plastiku i dodatków przyspieszających rozkład, a rozkładają się pod wpływem światła i tlenu. Fotobiodegradowalne reagują na promieniowanie UV, a hydrobiodegradowalne składają się wyłącznie z substancji roślinnych i ulegają hydrolizie. Biotworzywa pochodzenia biologicznego i syntetycznego są wytworzone z polimerów, ale nie wszystkie ulegają biodegradacji.

Zalety tworzyw biodegradowalnych

Wyroby z tworzyw biodegradowalnych, otrzymywane za pomocą różnych technologii, są przyjazne dla środowiska i często spełniają wymagania konsumentów tak samo, jak wyroby z tradycyjnego plastiku. Produkty te są często trudne do odróżnienia od tych wyprodukowanych z tradycyjnych tworzyw sztucznych, dlatego stosuje się specjalne certyfikaty biodegradowalności. Posiadanie takiego certyfikatu może wpłynąć pozytywnie na postrzeganie marki przez konsumentów i zwiększyć sprzedaż. Podobnie jak tradycyjny plastik, tworzywa biodegradowalne można przetwarzać za pomocą różnych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, takich jak termoformowanie, wytłaczanie i wtryskiwanie.

Wady tworzyw biodegradowalnych

Biodegradowalne tworzywa są droższe dla przedsiębiorców niż tradycyjne tworzywa z ropy naftowej, co jest ich kluczową wadą. Niemniej jednak, cena biodegradowalnych materiałów maleje z roku na rok i istnieje szansa, że w przyszłości cena obu rodzajów plastiku zbliży się do siebie.