Regranulat — jakie ma właściwości i zastosowanie?

Regranulat powstaje z przetworzonych tworzyw sztucznych i jest tańszym sposobem pozyskiwania materiału o właściwościach zbliżonych do tradycyjnego granulatu. Jest szeroko stosowany w różnych branżach, a jego produkcja umożliwia ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych oraz obniżenie kosztów wytwarzania wielu produktów. Poznaj jego zalety i wady! 

Zalety regranulatu

Regranulat jest tańszy niż oryginał i ma cechy podobne do materiału pierwotnego tworzywa. Jest on dostępny w różnych formach, takich jak granulki, nici, płyty lub proszek barwiony sadzą, co umożliwia łatwe wykorzystanie w procesach produkcyjnych. Regranulat jest również odporny na szkodliwe czynniki środowiska oraz charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i niską wagą, co ułatwia transport.

Wady regranulatu

Aby uzyskać regranulat z tworzyw sztucznych, konieczne jest dokładne oczyszczenie odpadów, ponieważ proces recyklingu może pozostawić niepożądane zanieczyszczenia, takie jak opiłki metalu. Dlatego regranulat może mieć nieco zmienione parametry, takie jak temperatura topnienia czy twardość. Ponadto, ze względu na możliwość wystąpienia nieestetycznych wad powierzchni, nie zaleca się stosowania regranulatu do produkcji detali, które wymagają wysokiej jakości estetyki. Materiał pozyskany z recyklingu ma również mniejszą wytrzymałość w bardzo wymagających warunkach eksploatacyjnych, dlatego też nie jest zalecany do produkcji produktów przeznaczonych na przykład do branży motoryzacyjnej czy lotniczej.

Zastosowanie regranulatu

Regranulat ABS znajduje zastosowanie w produkcji pokryw dla branży grzewczej. Pokrywy te są mniej skomplikowane i nie muszą spełniać bardzo specyficznych wymagań użytkowych. Regranulat znajduje zastosowanie również w produkcji opakowań w branży spożywczej. Jednakże ze względu na wymagania bezpieczeństwa nie może być bezpośrednio stosowany w kontakcie z żywnością. Może być natomiast wykorzystywany w warstwach opakowań, które nie mają bezpośredniego kontaktu z jedzeniem.