Polipropylen

Polipropylen (PP) obok polietylenu, to najczęściej stosowane tworzywu sztuczne we współczesnym przemyśle. Odznacza się bogatymi właściwościami oraz możliwością wszechstronnych modyfikacji, w celu uzyskania odmian o lepszych parametrach.

Polipropylen – właściwości i zastosowanie tworzywa sztucznego

Polipropylen jest wykorzystywany w wielu obszarach przemysłu: zaczynając od branży chemicznej i farmaceutycznej, poprzez branżę maszynową i motoryzacyjną, a kończąc na przemyśle spożywczym.

 

Jakimi właściwościami odznacza się polipropylen?

Tworzywo PP odznacza się najmniejszą gęstością ze wszystkich polimerów powszechnie stosowanych w przemyśle. Posiada dużą odporność chemiczną oraz obojętność fizjologiczną do wysokich temperatur (nawet do 260°C). Dzięki temu, jest często wykorzystywany w branży spożywczej, a także do produkcji akcesoriów gospodarstwa domowego. Polipropylen jest odporny na działanie większości kwasów, zasad oraz soli. Jedynie silne utleniacze w połączeniu z wysoką temperaturą mogą mu zaszkodzić. Materiał jest bezbarwny, bezwonny oraz odporny na działanie wody.

 

Popularne odmiany polipropylenu w przemyśle

Polipropylen nie sprawia trudności w obróbce i może być przetwarzany przy pomocy większości metod: wtrysku, prasowania, wytłaczania oraz formowania próżniowego. W ostatnich latach znacząco usprawniono technologię obróbki polipropylenu, dzięki czemu, konkretne części i elementy z tego materiału można wykonać jeszcze szybciej. Bardzo popularną odmianą są terpolimery, w skład których wchodzi: etylen, propylen oraz dien. Taka odmiana cechuje się wzmocnioną wytrzymałością mechaniczną, a także większą elastycznością. Gdzie najczęściej wykorzystywany jest polipropylen? Materiał polipropylen PP zaliczamy do grona trzech najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych w przemyśle. Jest powszechnie spotykany w branży spożywczej. Wykonuje się z niego opakowania oraz okładziny, w których znajduje się żywność. Bardzo często służy do stworzenia akcesoriów gospodarstwa domowego, zabawek dla dzieci, a także sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Stanowi ważne ogniwo w przemyśle włókienniczym. Włókna polipropylenowe nalezą do grona najczęściej stosowanych włókien syntetycznych. Z bogatych właściwości tworzywa PP korzysta przemysł budowniczy oraz meblowy. Z polipropylenu można stworzyć izolacje piankowe oraz wykładziny. Odznaczają się one dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Jednocześnie, doskonale