Poliwęglan lity- bezpieczne szkło

Poliwęglany (PC) należą do polimerów z grupy poliestrów. To bardzo wytrzymałe, przeźroczyste tworzywo sztuczne, które w ostatnich lat jest wykorzystywane jako lżejszy i bardziej trwały zamiennik tradycyjnego szkła

Ze względu na sposób obróbki, wyróżniamy poliwęglany lite oraz komorowe. W tym miejscu skupimy się przede wszystkim na poliwęglanach litych. Czym charakteryzuje się ten materiał oraz w jakich sytuacjach okazuje się szczególnie pomocny?

 

Jakie właściwości posiada poliwęglan lity?

Poliwęglan lity to materiał, który od kilkudziesięciu lat znajduje zastosowanie w budownictwie. Jego najważniejszymi cechami są: wysoka wytrzymałość mechaniczna, duża przeźroczystość (do 92% światła) oraz duża lekkość. Dzięki temu, materiał ten wykorzystujemy jako lżejszy zamiennik tradycyjnego szkła. Poliwęglan lity jest nawet 25-krotnie wytrzymalszy od zwykłego szkła. Jest materiałem trudnopalnym i odpornym na skrajne temperatury. Dodatkowa powłoka nadaje mu całkowitą odporność na promieniowanie UV.

 

Czym różni się poliwęglan lity od komorowego?

Specyfika obróbki poliwęglanu pozwala uzyskać nieco inne właściwości pod kątem konkretnego zastosowania. W związku z tym, możemy uzyskać poliwęglan lity oraz komorowy. Choć tworzywa te są do siebie bardzo podobne, warto wskazać najistotniejsze różnice. Przede wszystkim, poliwęglan lity jest bardziej przeźroczysty i wpuszcza więcej światła. W odróżnieniu od poliwęglanu komorowego nie wymaga starannej konserwacji, aby zachować nienaganny wygląd. Jest również dużo prostszy w montażu. Wadą w stosunku do poliwęglanu komorowego jest wyższa cena.

 

Najczęstsze zastosowania poliwęglanu litego

Poliwęglan lity jest wykorzystywany do produkcji różnorodnych przeszkleń. Materiał może zostać wykorzystany do zabudowy altan, tarasów oraz balkonów. Po poliwęglan lity sięga się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest trwalszy i lżejszy zamiennik tradycyjnego szkła. Dużą zaletą tego rozwiązania jest wysoka estetyka i trwałość na przestrzeni wielu lat. Z poliwęglanu litego produkuje się również konstrukcje dachowe, takie jak np. świetliki, elementy wentylacyjne oraz włazy przeciwpożarowe. Na przestrzeni ostatnich lat, poliwęglan lity pozwolił zastąpić staromodne i mało estetyczne konstrukcje stalowe, które dodatkowo obciążały dach. Poliwęglan lity znajduje wszechstronne zastosowanie w branży reklamowej. Może zostać wykorzystany do stworzenia elementów potrzebnych do bezpiecznego eksponowania produktów.