Najpopularniejsze metody obróbki tworzyw sztucznych
Współczesny przemysł nie wyglądałby tak jak teraz, gdyby nie wykorzystanie w nim tworzyw sztucznych. Są one wytrzymalsze, lżejsze i tańsze, niż jakikolwiek inny materiał, z tego powodu wykonywanych jest z nich bardzo wiele detali do różnorodnych maszyn. Poznaj metody działania przetwórstwa tworzyw sztucznych i dowiedz się, jakie są najpopularniejsze metody ich obróbki.
Dlaczego akurat tworzywa sztuczne?
Tworzywa sztuczne, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są z syntetycznych polimerów lub z wykorzystaniem naturalnych, lecz zmodyfikowanych polimerów. Wytwarzane są w większości ze źródeł kopalnych, dlatego tak ważne jest, aby recyklingować je na tyle, ile jest to możliwe. Dodatki znajdujące się w tworzywach sztucznych sprawiają, że zyskują one pożądane właściwości, takie jak lekkość, właściwości termoizolacyjne oraz elektroizolacyjne. Ponadto są one także podatne na formowanie, dzięki czemu można im nadać różnorodne kształty, w zależności od konkretnych potrzeb.
Metody formowania tworzyw sztucznych
Wśród tych najczęściej stosowanych przy produkcji detali metod formowania tworzyw sztucznych wymienić możemy te skupiające się na termoplastyczności, takie jak:
- wytłaczanie,
- formowanie wtryskowe,
- kalandrowanie.
Te mechaniczne opierają się między innymi na wierceniu, struganiu, gwintowaniu czy piłowaniu. Zastosowanie nowoczesnych maszyn pozwala także na wyjątkowo dokładne gięcie, toczenie czy szlifowanie, a także frezowanie i wiercenie CNC.
Zalety tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne wyróżniają się różnorodnymi właściwościami, co daje nam praktycznie nieograniczone możliwości związane z wytwórstwem detali. Dobranie odpowiedniego materiału pozwala na stworzenie elementów idealnie dopasowanych do swojej funkcji, a możliwości związane z recyklingiem pozwalają zapewnić im drugie życie. Warto wspomnieć również o stosunkowo niskiej cenie tworzyw sztucznych, a także szerokim zastosowaniu w praktycznie wszystkich znanych nam gałęziach przemysłu.